fredag, januari 23, 2009

Oscar på ingående!

Även om jag väldigt sällan håller med the Acadamy om vilka som är de filmer som förtjänar Oscars så är jag alltid lika sugen på att se nomeneringen. Jag är även en av dem som alltid sätter mig med en enorm kanna kaffe och försöker att se utdelningen. iår trodde jag verkligen inte att det skulle bli något enormt jätteår där man hade svårt att gissa nomenering och även vem som kommer få den åtråvärda statyetten.

Här nedan följer nomeneringen och min kvalificerade gissning på vem som vinner statyetten.

Vill ni veta mer om filmerna så är det bara att skriva in namnet på den underbara sidan IMDB.

Performance by an actor in a leading role

  • Richard Jenkins in "The Visitor" (Overture Films)
  • Frank Langella in "Frost/Nixon" (Universal)
  • Sean Penn in "Milk" (Focus Features)
  • Brad Pitt in "The Curious Case of Benjamin Button" (Paramount and Warner Bros.)
  • Mickey Rourke in "The Wrestler" (Fox Searchlight) WINNER

Performance by an actor in a supporting role

  • Josh Brolin in "Milk" (Focus Features) WINNER
  • Robert Downey Jr. in "Tropic Thunder" (DreamWorks, Distributed by DreamWorks/Paramount)
  • Philip Seymour Hoffman in "Doubt" (Miramax)
  • Heath Ledger in "The Dark Knight" (Warner Bros.)
  • Michael Shannon in "Revolutionary Road" (DreamWorks, Distributed by Paramount Vantage)

Performance by an actress in a leading role

  • Anne Hathaway in "Rachel Getting Married" (Sony Pictures Classics)
  • Angelina Jolie in "Changeling" (Universal)
  • Melissa Leo in "Frozen River" (Sony Pictures Classics)
  • Meryl Streep in "Doubt" (Miramax)
  • Kate Winslet in "The Reader" (The Weinstein Company) WINNER

Performance by an actress in a supporting role

  • Amy Adams in "Doubt" (Miramax)
  • Penélope Cruz in "Vicky Cristina Barcelona" (The Weinstein Company)
  • Viola Davis in "Doubt" (Miramax)
  • Taraji P. Henson in "The Curious Case of Benjamin Button" (Paramount and Warner Bros.)
  • Marisa Tomei in "The Wrestler" (Fox Searchlight) WINNER

Best animated feature film of the year

  • "Bolt" (Walt Disney)Chris Williams and Byron Howard
  • "Kung Fu Panda" (DreamWorks Animation, Distributed by Paramount)John Stevenson and Mark Osborne
  • "WALL-E" (Walt Disney)Andrew Stanton WINNER

Achievement in art direction

  • "Changeling" (Universal)Art Direction: James J. Murakami
    Set Decoration: Gary Fettis
  • "The Curious Case of Benjamin Button" (Paramount and Warner Bros.) WINNER
  • "The Dark Knight" (Warner Bros.)
  • "The Duchess" (Paramount Vantage, Pathé and BBC Films)
  • "Revolutionary Road" (DreamWorks, Distributed by Paramount Vantage)

Achievement in cinematography

  • "Changeling" (Universal)Tom Stern
  • "The Curious Case of Benjamin Button" (Paramount and Warner Bros.)Claudio Miranda
  • "The Dark Knight" (Warner Bros.)Wally Pfister
  • "The Reader" (The Weinstein Company)Chris Menges and Roger Deakins
  • "Slumdog Millionaire" (Fox Searchlight)Anthony Dod Mantle WINNER

Achievement in costume design

  • "Australia" (20th Century Fox)Catherine Martin
  • "The Curious Case of Benjamin Button" (Paramount and Warner Bros.)Jacqueline West
  • "The Duchess" (Paramount Vantage, Pathé and BBC Films) Michael O'Connor WINNER
  • "Milk" (Focus Features)Danny Glicker
  • "Revolutionary Road" (DreamWorks, Distributed by Paramount Vantage)Albert Wolsky

Achievement in directing

  • "The Curious Case of Benjamin Button" (Paramount and Warner Bros.)David Fincher
  • "Frost/Nixon" (Universal)Ron Howard WINNER
  • "Milk" (Focus Features)Gus Van Sant
  • "The Reader" (The Weinstein Company)Stephen Daldry
  • "Slumdog Millionaire" (Fox Searchlight)Danny Boyle

Best documentary feature

  • "The Betrayal (Nerakhoon)" (Cinema Guild)
    A Pandinlao Films Production
    Ellen Kuras and Thavisouk Phrasavath
  • "Encounters at the End of the World" (THINKFilm and Image Entertainment)
    A Creative Differences Production
    Werner Herzog and Henry Kaiser
  • "The Garden"
    A Black Valley Films Production
    Scott Hamilton Kennedy WINNER
  • "Man on Wire" (Magnolia Pictures)
    A Wall to Wall Production
    James Marsh and Simon Chinn
  • "Trouble the Water" (Zeitgeist Films)
    An Elsewhere Films Production
    Tia Lessin and Carl Deal

Best documentary short subject

  • "The Conscience of Nhem En"
    A Farallon Films Production
    Steven Okazaki
  • "The Final Inch"
    A Vermilion Films Production
    Irene Taylor Brodsky and Tom Grant
  • "Smile Pinki"
    A Principe Production
    Megan Mylan
  • "The Witness - From the Balcony of Room 306"
    A Rock Paper Scissors Production
    Adam Pertofsky and Margaret Hyde

Achievement in film editing

  • "The Curious Case of Benjamin Button" (Paramount and Warner Bros.) WINNER
  • "The Dark Knight" (Warner Bros.)Lee Smith
  • "Frost/Nixon" (Universal)Mike Hill and Dan Hanley
  • "Milk" (Focus Features)Elliot Graham
  • "Slumdog Millionaire" (Fox Searchlight)Chris Dickens

Best foreign language film of the year

  • "The Baader Meinhof Complex" A Constantin Film Production - Germany WINNER
  • "The Class" (Sony Pictures Classics) A Haut et Court Production - France
  • "Departures" (Regent Releasing) A Departures Film Partners Production - Japan
  • "Revanche" (Janus Films) A Prisma Film/Fernseh Production - Austria
  • "Waltz with Bashir" (Sony Pictures Classics) A Bridgit Folman Film Gang Production - Israel

Achievement in makeup

  • "The Curious Case of Benjamin Button" (Paramount and Warner Bros.)Greg Cannom WINNER
  • "The Dark Knight" (Warner Bros.)John Caglione, Jr. and Conor O'Sullivan
  • "Hellboy II: The Golden Army" (Universal)Mike Elizalde and Thom Floutz

Achievement in music written for motion pictures (Original score)

  • "The Curious Case of Benjamin Button" (Paramount and Warner Bros.)Alexandre Desplat
  • "Defiance" (Paramount Vantage)James Newton Howard
  • "Milk" (Focus Features)Danny Elfman
  • "Slumdog Millionaire" (Fox Searchlight)A.R. Rahman WINNER
  • "WALL-E" (Walt Disney)Thomas Newman

Achievement in music written for motion pictures (Original song)

  • "Down to Earth" from "WALL-E" (Walt Disney)Music by Peter Gabriel and Thomas Newman
    Lyric by Peter Gabriel
  • "Jai Ho" from "Slumdog Millionaire" (Fox Searchlight)Music by A.R. Rahman
    Lyric by Gulzar
  • "O Saya" from "Slumdog Millionaire" (Fox Searchlight)Music and Lyric by A.R. Rahman and Maya Arulpragasam WINNER

Best motion picture of the year

  • "The Curious Case of Benjamin Button" (Paramount and Warner Bros.)
    A Kennedy/Marshall Production
    Kathleen Kennedy, Frank Marshall and Ceán Chaffin, Producers
  • "Frost/Nixon" (Universal)
    A Universal Pictures, Imagine Entertainment and Working Title Production
    Brian Grazer, Ron Howard and Eric Fellner, Producers
  • "Milk" (Focus Features)
    A Groundswell and Jinks/Cohen Company Production
    Dan Jinks and Bruce Cohen, WINNER
  • "The Reader" (The Weinstein Company)
    A Mirage Enterprises and Neunte Babelsberg Film GmbH Production
    Nominees to be determined
  • "Slumdog Millionaire" (Fox Searchlight)
    A Celador Films Production
    Christian Colson, Producer

Best animated short film

  • "La Maison en Petits Cubes"
    A Robot Communications Production
    Kunio Kato
  • "Lavatory - Lovestory"
    A Melnitsa Animation Studio and CTB Film Company Production
    Konstantin Bronzit
  • "Oktapodi" (Talantis Films)
    A Gobelins, L'école de l'image Production
    Emud Mokhberi and Thierry Marchand
  • "Presto" (Walt Disney)
    A Pixar Animation Studios Production
    Doug Sweetland
  • "This Way Up"
    A Nexus Production
    Alan Smith and Adam Foulkes WINNER

Best live action short film

  • "Auf der Strecke (On the Line)" (Hamburg Shortfilmagency)
    An Academy of Media Arts Cologne Production
    Reto Caffi
  • "Manon on the Asphalt" (La Luna Productions)
    A La Luna Production
    Elizabeth Marre and Olivier Pont
  • "New Boy" (Network Ireland Television)
    A Zanzibar Films Production
    Steph Green and Tamara Anghie
  • "The Pig"
    An M & M Production
    Tivi Magnusson and Dorte Høgh WINNER
  • "Spielzeugland (Toyland)"
    A Mephisto Film Production
    Jochen Alexander Freydank

Achievement in sound editing

  • "The Dark Knight" (Warner Bros.)Richard King
  • "Iron Man" (Paramount and Marvel Entertainment)Frank Eulner and Christopher Boyes
  • "Slumdog Millionaire" (Fox Searchlight)Tom Sayers WINNER
  • "WALL-E" (Walt Disney)Ben Burtt and Matthew Wood
  • "Wanted" (Universal)Wylie Stateman

Achievement in sound mixing

  • "The Curious Case of Benjamin Button" (Paramount and Warner Bros.)David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce and Mark Weingarten
  • "The Dark Knight" (Warner Bros.)Lora Hirschberg, Gary Rizzo and Ed Novick
  • "Slumdog Millionaire" (Fox Searchlight)Ian Tapp, Richard Pryke and Resul Pookutty
  • "WALL-E" (Walt Disney)Tom Myers, Michael Semanick and Ben Burtt Winner
  • "Wanted" (Universal)Chris Jenkins, Frank A. Montaño and Petr Forejt

Achievement in visual effects

  • "The Curious Case of Benjamin Button" (Paramount and Warner Bros.)Eric Barba, Steve Preeg, Burt Dalton and Craig Barron WINNER
  • "The Dark Knight" (Warner Bros.)Nick Davis, Chris Corbould, Tim Webber and Paul Franklin
  • "Iron Man" (Paramount and Marvel Entertainment)John Nelson, Ben Snow, Dan Sudick and Shane Mahan

Adapted screenplay

  • "The Curious Case of Benjamin Button" (Paramount and Warner Bros.)Screenplay by Eric Roth
    Screen story by Eric Roth and Robin Swicord
  • "Doubt" (Miramax)Written by John Patrick Shanley
  • "Frost/Nixon" (Universal)Screenplay by Peter Morgan WINNER
  • "The Reader" (The Weinstein Company)Screenplay by David Hare
  • "Slumdog Millionaire" (Fox Searchlight)Screenplay by Simon Beaufoy

Original screenplay

  • "Frozen River" (Sony Pictures Classics)Written by Courtney Hunt
  • "Happy-Go-Lucky" (Miramax)Written by Mike Leigh
  • "In Bruges" (Focus Features)Written by Martin McDonagh
  • "Milk" (Focus Features)Written by Dustin Lance Black WINNER
  • "WALL-E" (Walt Disney)Screenplay by Andrew Stanton, Jim Reardon
    Original story by Andrew Stanton, Pete Docter


Detta är min gissning. Och skall absolut inte tas som någon sanning. För er som inte sett SLumdog Millionare så rekomenderar jag den varm. Danny Boyles senaste film är en riktig härlig rulle. Jag har inte sett filmen Australia än och det är mest för att jag inte orkar se Hugh Jackman och Nicole Kidman på samma film.

Man kan jämnföra nomeneringarna här med BAFTA nomeneringen och ser att de är i stort sett identiska. Det enda som saknar är väl Clint Eastwoods nomenering som bästa regisör för the Changeling.

Jag tror inte att Heth Ledger kommer att få en oscar för sin roll i Batman the dark Knicket. Även om jag tycker att det är bra prestation till skillnad från "Sura Sarha". Det vore väldigt roligt att se paret Brad Pitt och Angelina vinna var sin oscar för bästa skådespelare/skådespelerska. Undrar vem som kommer att glänsa mest på röda mattan då. Men låt oss vara ärliga Brangelina får inte någon Oscars iår. Jag hoppas verkligen att WALL-E får en oscar det är en av de där animerade filmerna som man inte ens märkte att det saknades tal i första delen av filmen. Den var helt underbar.

Ser listan ovanför lite konstig ut. Det beror på att jag har klippt och klistrat lite för mycket.

Pingar på Intressant, Läs mer om film, oscars, BAFTA,

2 kommentarer:

Klockan 3:37 em , Blogger Sarha sa...

vadå "sura sarha" jag är inte sur... jag är bitter. Fast jag kom att tänka på att kanske är "the razzies" mer intressant än oscars... :P

 
Klockan 6:02 em , Blogger disa sa...

168MOTEL,臻愛,依蝶,東楓,桂林,水漾,開漳聖王廟,天池檜谷,長青祠,仙溪,不老溫泉,城隍廟,皮影戲,荖濃溪,觀音山,中山公園,壽天宮,寶來溫泉,石洞溫泉,月世界,太陽谷,大世界,靖王墓,橋頭糖廠,大瀑布,大鬼湖,小鬼湖內門,南海紫竹寺,錫安山,雞冠山,新養女湖,旗山老街,文物館,運動公園,穎達生態農場,歷史展示區,鵝鑾鼻,高爾夫球場,保力林場,四重溪,森林遊樂區,台鳳高爾夫球,蛤板灣沙灘,沙馬基島,社頂自然公園,八大森林樂園,佳樂水,龍鑾潭,白水泉瀑布,曹公祠,竹林,岩玄華山文化院,桃源溫泉,鳳儀書院,世紀大峽谷,海洋生物館,森林遊樂區,關山落日,南灣海水浴場,後壁湖,烏石鼻海岸線,海灣風景區,國家步道,阿里史冷泉,頭城老街,澳花瀑布,石觀音寺,大溪漁港,東澳灣,溫泉公園

 

Skicka en kommentar

Prenumerera på Kommentarer till inlägget [Atom]

Länkar till det här inlägget:

Skapa en länk

<< Startsida